Veřejné akce

„Kolik cukru denně sníte?“
14. 11. Světový den cukrovky 

 

Cukrovka – nemoc, která nebolí, ale i přesto (nebo právě proto) je zákeřná. Pokud není vhodně léčena nebo léčba není efektivní z mnoha důvodů, ve většině případů dochází u pacientů k plíživému, ale zásadnímu postižení malých i velkých cév (a nervů), což může mít v nehorších případech i fatální důsledky.

Každoročně nám 14. listopad připomíná Světový den diabetu, jehož úkolem je upozornit na nebezpečí cukrovky, přimět lidi k zamyšlení se nad svou životosprávou a včas podchytit možné riziko, protože nejčastějším typem je cukrovka II. typu, které můžeme svým vhodným životním stylem v mnoha případech zabránit! Stejně tak pokud již touto nemocí trpíme, rozhodně máme v rukou to, že můžeme její průběh správným přístupem zlepšit, tím pádem ovlivnit kvalitu našeho života nebo si život nepochybně prodloužit.

V Plzni jsme si tento den významně připomněli akcí „Den pro zdraví nejen pro diabetiky“, která se konala 12. listopadu 2016 v prostorách plaveckého bazénu na Slovanech. Akci pořádal Svaz diabetiků ČR Územní organizace Plzeň a Diabetologické centrum FN Plzeň pod záštitou primátora města Plzeň za účasti mnoha dalších subjektů. Před areálem probíhalo měření glykemie, cholesterolu, obsahu tělesného tuku, krevního tlaku, v tělocvičně a bazénu se cvičilo, ve vestibulu a přilehlé restauraci bazénu pak byla k vidění výstava pomůcek a poradenství v mnoha oblastech pro diabetiky, ochutnávka produktů zdravé výživy anebo u mého stanoviště, které jsem měla spolu se studenty oboru Diplomovaný nutriční terapeut VOŠZ na starosti, si zase návštěvníci vyzkoušeli výživové hrátky s názvem:  “Víte, kolik cukru denně sníte?“, kdy nám kostkový cukr demonstroval obsah sacharidů v potravinách, které denně konzumujeme. Návštěvníci si tak tipovali, kolik cukru obsahuje mléko, rohlík nebo jejich oblíbená sušenka.

 

Jelikož výskyt cukrovky obou typů (I. i II. typu) je neustále na vzestupu, předpokládá se, že v roce 2020 nebude trpět cukrovkou každý desátý Čech, ale už každý devátý. Důležitou informací je, že 92% případů lidí, kteří onemocní cukrovkou, jsou právě diabetici II. typu. Jedná se o ten typ cukrovky („stařecká cukrovka“), který si způsobujeme sami životním stylem a kterému můžeme zabránit! Podpořte tak i vy prevenci pomocí iniciativy „NeMocCukru“, kdy můžete zasílat obaly od potravin, které splňují kritéria zahrnující nižší obsah cukrů a rozšíříte tak databázi vhodných potravin. Více informací na: http://nemoccukru.cz/kriteria/

Hezké dny přeje Bc. Martina Korejčková, DiS.

nutriční terapeutka