Akce – na školách

ZŠ EDEN, Praha 20.4..2017

V této škole učila Míchaela Nehasilová děti, jak si správně připravit svačinu, aby měly energii a nechtělo se jim při vyučování spát. Návod měly napsaný i na tabuli.

.

ZŠ DObříchovice, 19.4..2017

Projektový den v Dobřichovicích se vydařil. Děti byly šikovné a nadšené z nových receptů. Především byly překvapené z pomazánky z červené řepy, neboť se jim líbila kyselo-sladká chuť v kombinaci s citronem. Projektový den nám zpestřila paní Večeřová s ochutnávkou 100% džusů, kde děti opět překvapila chuť řepového.
Myslím, že řepu děti zařadí do svého jídelníčku už s chutí a nebudou se její chuti bát, jako tomu bylo doposud. 

ZŠ Černošice, Praha 11.4..2017

Děti si tentokrát vyslechly přednášku o tom, jak si poskládat svačiny. Učily se číst etikety se složením a moc dobře chápaly, že některá jídla jsou chemická a některá ne.

.

.

ZŠ Litvínovská 500, Praha 3.4..2017

Den se zkušennou výživovou poradkyní Špěpánkou Čápovou proběhl skvěle, protože ona umí s dětmi výborně pracovat a vysvětlovat jim vliv cukru na jejich zdraví, ukazuje jim vše názorně a prakticky. 

ZŠ Eden Praha 10 24.2.2017

Dnešní den se opět vydařil, děti byly moc šikovné. Sice na začátku nikdo nechtěl vařit tuňákovou pomazánku, ale pak se po ní jen zaprášilo a především v bříšku těch kuchtíků, kteří nejvíc vykřikovali, že ryby nejí. Ve školní jídelně jsem si všimla jídelníčku, nad kterým mi srdce zajásalo, neboť tak pestře sestavený jídelníček nemají ani některé restaurace. O pitmen režimu byla radost s dětmi hovořit. Mnohé z nich pijí vodu a ty, které mají rády sladké nápoje, se nechaly inspirovat.

ZŠ a MŠ Stará Červená Voda 24.2.2017

Projektový den v ZŠ a MŠ Stará Červená Voda byl úžasný. V této maličké škole nedaleko Jeseníku jde vidět, jak se mají děti rádi, velmi mě potěšila jejich výborná spolupráce díky které vytvořily dokonalé mňamky. Zapojili se i paní učitelky, které tak načerpaly spoustu inspirace. Celý den probíhal v duchu dobré nálady a radosti z výsledku. Na zdraví jsme si připíjeli čistou vodou. 

ZŠ Litvínovská, Praha 23.2.2017

Děti ze 4. třídy, kde jsem dnes projektový den dělala byly moc překvapené jak dobře chutná avokádová pomazánka a dnes se fakt povedla na 1*, správně vyzrálé avokádo, dochucení tak akorát, prostě paráda. Pořádně jsme to avokádo také prozkoumali a děti si schovaly jeho pecku a pokusí se napěstovat rostlinku, tak jsem zvědavá, jestli bude mít škola na Proseku do léta novou tropickou výzdobu.

MŠ U Zámku Chlumec nad Cidlinou 22.2.2017

Děti byly úžasné, parádně spolupracovaly, byly moc šikovné a hlavně je to moc bavilo. Připravily si pomazánky a společně s lektorkou hovořily o vhodných potravinách a nápojích. Zapojte i své děti do vaření, překvapí vás, jak moc jsou šikovné a vůbec jim nedělá problém vyzkoušet nové suroviny, které neznají. Když si jídlo připraví samy, nebo se alespoň podílí na přípravě, s o to větší chutí si na hotovém jídle pochutnají.

ZŠ Zárubova Praha 22.2.2017

Projektový den v ZŠ Zárubova byl velmi pestrý! Děti nejprve prostestovaly proti čočce i červené řepě, ale pak byly z obou pomazánek nadšené, jak skvěle můžou chutnat pomazánky z tak neoblíbených surovin, když se připraví s chutí, nadšením, dochutí zeleninkou a milým úsměvem. Tuňáková pomazánka opět zmizela v bermudském troúhelníku. Klukům chutnala tak moc, že skoro nic nezbylo na ochutnávku pro ostatní.

ZŠ a MŠ Čisovice 20.2.2017

Dnešní den v Čisovicích se opět vydařil. Škola je vyjímečná tím, že je menší, tudíž tam panuje velmi přátelská a domácí atmosféra. O pitném režimu jsme vedli diskuzi, neboť děti byly velmi aktivní a moc dobře věděly, že se má pít čistá voda a také, že sladké není jídlo na každý den. Opravdu byly šikovné a projektový den se vydařil na jedničku 🙂

                                                                               ZŠ a MŠ Zlatníky – Hodkovice 10.2.2017

Malá škola, zaměřená na individuálnější přístup k dětem, neboť ve třídách je nižší počet žáků, což zaručuje větší pozornost a péči od pedagodů. Ve škole panuje přátelská a tzv. domácí atmosféra. Děti jsou šikovné a o zdravé výživě věděly i spoustu věcí, znaly potraviny a krásně spolupracovaly.

                                                                                  8.2.2017 ZŠ a MŠ Řečice

7. 2. 2017 ZŠ Provodov u Náchoda

Na této krásné vesnické škole byla velká radost pracovat s dětmi 4.třídy. Při rozhovorech o obsahu cukru v potravinách a nápojích samy hledaly alternativy, Věděly, že cukru je potřebný k energii na sport a na život, ale vyjmenovaly několik přirozených zdrojů. Větrníky z letáků o pitném režimu pak přenechaly menším dětem ze 2. ročníku. Odpolední přednáška pro rodiče byla na této škole také velmi příjemná, plná otázek a skvělých reakcí.

   

                                             

                                                                               6.2.2017 ZŠ Ratibořické hory

                                                                                 

30.1.2017 – ZŠ V Domcích Trutnov

Tyto krásné materiály máme k dispozici od Státního zdravotního ústavu. Jsou určené pro práci s dětmi ve školách.  V této škole s nimi chce pracovat paní učitelka v rámci programu o zdraví. V průběhu celého dopoledne jsme se s dětmi bavili o důležitosti pití vody, o souvislostech složení potravin s jejich zdravím.

27.1.2017 – Fak. ZŠ Mezi školami Praha

Do této školy se lektorka vrátila po letech a připadala si, jako by se vrátila do dětství. Stejný typ jídelny, stejné třídy i chodby, prostě nostalgie….
Někdy je to fajn zavzpomínat na staré dobré, ale některé zlozvyky a nešvary je potřeba nahradit novými návyky, které zdraví prospějí. Právě proto má smysl ukazovat dětem, že zdravá a pestrá strava je i chutná.

26.1.2017 – ZŠ Čísovice

Děti byly opět velice šikovné, třída byla namíchaná s dětí 3 – 5. ročník. Děti si vzájemně pomáhaly, byly k sobě ohleduplné. Se zkušenou lektorkou probíraly složení potravin a hledaly v nich zdroj energie. Zjistily, že není potřeba si do stravy přidávat cukrovinky, plné chemie a přidaného cukru ani sirupy.

25.1.2017 – Fakultní ZŠ Otokara Chlupa Praha

I na této škole proběhla diskuse s dětmi ohledně obsahu cukrů v potravinách. Při výrobě svačin se bavili s výživovou poradkyní o přirozených zdrojích sacharidů i v potravinách, ze kterých vyráběly svačiny. V průběhu dopoledne si připomínaly správný pitný režim. Používaly k tomu materiály vydané Státním zdravotním ústavem, které si děti mohly pak odnést i domů.

24.1.2017 – MŠ Dittersdorfova Jeseník

Lektorka pro děti opět připravila povídání o nápojích a nabídla jim ochucenou vodu citronem a bylinkami. Děti byly nadšené a při výrobě svačin, kterou zvládaly velmi šikovně, vypily několik džbánků takto ochucené vody.

23.1.2017 – ZŠ Kostelec nad Černými lesy

V této škole výživová poradkyně s dětmi hlídala kvalitu i množství pitného režimu v rámci celého dopoledne při výrobě svačinek. Děti, které měly ve svých lahvičkách přeslazené nápoje si je ochotně vyměnily za vodu a v průběhu výroby svačinek ji bez problémů upíjely.

23.1.2017 –  ZŠ V Domcích Trutnov

Tyto děti ze druhé třídy studují pod vedením lektorky, co je to „Energie v rovnováze“. Z čeho mohou energii získat a na co jim vystačí. Porovnávají vhodné potraviny a nevhodné. Hovoří o tzv. Přirozených zdrojích cukrů a přidaných cukrech. A také je zajímá téma „pomalých a rychlých“ cukrů.  Celé dopoledne vyměnily své nápoje za vodu. Je však příjemným zjištěním, že mnoho z nich již považuje vodu za běžné pití a nosí si ji v lahvičkách do školy. Je to o návyku a vedení v rodinách. Věříme, že i v těch, kteří do teď pily jen sladké, zůstanou informace o vodě a cukrech a dříve či později je využijí pro své dobro.

23.1.2017 –  MŠ Tyršova Jeseník

Děti v této škole byly úžasné, velmi vnímavé a nadšené. Měly přehled o zelenině i ovoci.

Slova lektorky: „Co mě velmi potěšilo byla jejich reakce na pití vody – většina odpověděla, že ji pijí doma a mají ji moc rádi. Připravila jsem jim citronovou vodu s meduňkou a vypily se 4 džbánky – neustále si chtěli přidávat :)“

18.1.2017 – ZŠ V Domcích Trutnov

„Na zdraví“ … to není jen prázdné heslo pro tyto malé děti ze druhé třídy. Moc dobře už chápou, na co si přiťukly čistou vodou. A jak pečlivě studovaly, kolik cukru je v jakých potravinách! Nevěděly to. Málo se s dětmi mluví o tom, co potraviny obsahují a jak to ovlivňuje jejich zdraví. A přitom ony by se pak lépe mohly rozhodovat. Přece si nebudou vědomě škodit!

12.1.2017 – ZŠ Český Brod

Školní jídelna a škola jsou zajímavé především tím, že pro děti vaří z kvalitních surovin a vždy volí zdravější varianty jídel.

Pořádají pro ně různé zahraniční týdny např. španělský a italský týden v jídelně (vaří opravdu typická jídla k dané zemi)

Děti jsou v této škole vedeny ke zdravějšímu stravování.

Slova lektorky Michaely Nehasilové: “Pitný režim jsem udělala způsobem, že jsem se dětí zeptala, co běžně pijí, co mají rády atd. a jestli se mnou chtějí pít celé dopoledne vodu a pily.”

 

12.1.2017 – ZŠ V Domcích Trutnov

V této škole jsou děti velmi vnímavé a rádi se učí nové věci. S velkým zájmem přicházejí na to, z čeho se vlastně skládá tělo a jakou souvislost má jeho skladba se skladbou jídla a pití. Neváhaly a hned začaly pít vodu. Pečlivě studovaly materiály od SZÚ o množství cukru v některých „běžných“ potravinách. Na letáčcích je i návod, jak tyto přeslazené potraviny nahradit přirozenými zdroji energie, které tito druháčci k životu určitě potřebují hodně.